Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

barazitkova 


Hrady Bobolice a Mirów

19 fotek5.5.2017- zobrazení22 komentářů
Královský hrad Bobolice dal postavit v polovině 14. století král Kazimír Veliký na obranu Polského království před slezskými knížaty a potažmo i Čechy.
Jeho majitelé se často střídali. Ke konci 16. století byl hrad vážně poškozen vojsky Maxmiliána Habsburského a po obléhání Švédy během švédské potopy se už nevzpamatoval. V 19. století byl ve sklepeních objeven poklad – a hledači dalších cenností dílo zkázy dokonali.
Naštěstí se našel dobrý duch – polský podnikatel a senátor Jaroslav Lasecki. V roce 2002 koupil zříceninu a po martyriu s památkovým úřadem na podzim roku 2011 hrad zpřístupnil veřejnosti.
Hrad Mirów vznikl ze starší dřevěné strážnice také kolem poloviny 14.století, taktéž byl notně poničen Švédy a nakonec se stal zdrojem stavebního kamene pro okolní sedláky.
I tento hrad se mohl dočkat relativního znovuzrození – v roce 2006 jej koupili bratří Lasečtí a původně jej chtěli též zrenovovat, ale po trpkých zkušenostech s hradem Bobolice se dohodli pouze na zajištění zřícených zdí a vybudování turistického centra v celistvých místnostech.
Rodině Laseckých patří oba hrady – Mirów a Bobolice a skalní řada mezi nimi – tzv. Mirovský hřad. V plánu je přeměna celého panství v turistické centrum. Kéž by i u nás se našli takoví senátoři!

Proměňte své album ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Je to jednoduché.

Vytvořit fotoknihu

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.