Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

barazitkova 

Hrady Bobolice a Mirów

19 fotek 5.5.2017 - zobrazení 22 komentářů
Královský hrad Bobolice dal postavit v polovině 14. století král Kazimír Veliký na obranu Polského království před slezskými knížaty a potažmo i Čechy.
Jeho majitelé se často střídali. Ke konci 16. století byl hrad vážně poškozen vojsky Maxmiliána Habsburského a po obléhání Švédy během švédské potopy se už nevzpamatoval. V 19. století byl ve sklepeních objeven poklad – a hledači dalších cenností dílo zkázy dokonali.
Naštěstí se našel dobrý duch – polský podnikatel a senátor Jaroslav Lasecki. V roce 2002 koupil zříceninu a po martyriu s památkovým úřadem na podzim roku 2011 hrad zpřístupnil veřejnosti.
Hrad Mirów vznikl ze starší dřevěné strážnice také kolem poloviny 14.století, taktéž byl notně poničen Švédy a nakonec se stal zdrojem stavebního kamene pro okolní sedláky.
I tento hrad se mohl dočkat relativního znovuzrození – v roce 2006 jej koupili bratří Lasečtí a původně jej chtěli též zrenovovat, ale po trpkých zkušenostech s hradem Bobolice se dohodli pouze na zajištění zřícených zdí a vybudování turistického centra v celistvých místnostech.
Rodině Laseckých patří oba hrady – Mirów a Bobolice a skalní řada mezi nimi – tzv. Mirovský hřad. V plánu je přeměna celého panství v turistické centrum. Kéž by i u nás se našli takoví senátoři!

Udělejte si z alba kalendář

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.